Doğus Bayram

Doğus Bayramı’nın (Noel’in) gerçek anlamı nedir?

Doğuş Bayramı’nın gerçek anlamı sevgidir. İncil’de bir ayet (Yuhanna 3: 16-17) şöyle yazıyor:  “Çünkü Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlu’nu verdi. Öyle ki, O’na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın, hepsi sonsuz yaşama kavuşsun. Tanrı, Oğlu’nu dünyayı yargılamak için göndermedi, dünya O’nun aracılığıyla kurtulsun diye gönderdi.”  Bu inanılmaz sevginin hareketi, Doğuş Bayramı’nın esas anlamıdır.

Doğuş Bayramı’nın gerçek hikayesi, İsa Mesih olarak Tanrı’nın insan tabiatını alarak oluşmasıdır. Tanrı böyle bir şey neden yaptı? Çünkü O bizi seviyor! Doğuş Bayramı neden gerekliydi? Çünkü bir kurtarıcıya ihtiyacımız vardır. Tanrı neden bizi o kadar çok seviyor? Çünkü Kendi sevgidir (1 Yuhanna 4: 8). Her yıl Doğuş Bayramı’nı neden kutlarız? Tanrı’nın bizim için yaptıklarından minnettar olduğumuzdan dolayı, bir birimize hediye vererek, Onu tapınarak, ve fakirleri, az bereketli olanları düşünerek, O’nun doğuşunu anarız.

Doğuş Bayramı’nın gerçek anlamı sevgidir. Tanrı kendine ait olanları sevdi ve sonsuza dek Kendisi’yle beraber olmamızı sağlamak için bir yol-tek Yol- sağladı. Günahlarımızın cezasını çekmek amacıyla tek Oğlunu gönderdi. O cezamızı tam ödedi. Sevginin sağladığı armağanı kabul ettiğimiz zaman biz artık yargılanmayacağız. “Tanrı ise bizi sevdiğini şununla kanıtlıyor: Biz daha günahkârken, Mesih bizim için öldü.”(Romalılar 5: 8).

Face Book TUR

 

Bir Cevap Yazın